Glazbeni podvig svim sudionicima na čast

Koncert i objava nosača zvuka povodom 20. obljetnice djelovanja Mješovitog zbora Chorus angelicus, Kantorei St. Stephan, Baden, Austria, Simfonijski orkestar Savaria, Szombathely, Mađarska, zborovođa Luka Šopar, dirigent Anđelko Igrec, Franjevačka crkva sv. Ivana Krstitelja, Varaždin 27. listopada 2019.



  • U ovoj godini varaždinski Mješoviti zbor Chorus angelicus obilježava 20. obljetnicu djelovanja. Prvo kao Katedralni zbor Chorus angelicus, danas kao Mješoviti zbor Chorus angelicus, budući da više nije vezan uz Varaždinsku biskupiju u okviru koje je 1999. godine bio utemeljen nego djeluje kao društvo građana, amaterski zbor kojeg od osnutka kontinuirano vodi maestro Anđelko Igrec, ispisao je doista izuzetno bogatu povjesnicu svojega djelovanja u Varaždinu, ali i mnogo šire jer nastupa i u drugim hrvatskim gradovima kao i u inozemstvu (gostovanja u Austriji, Mađarskoj i Izraelu). Njegov utemeljitelj i voditelj Anđelko Igrec nadasve je inventivni skladatelj koji je do sada objavio više od 70 djela orkestralne, komorne, scenske i filmske te vokalne i vokalno-instrumentalne glazbe, nalazeći nadahnuće prvenstveno u Svetom pismu odnosno biblijskim motivima, a uz sve je i orguljaš i improvizator na orguljama najviše razine koji nastupa u domovini i u inozemstvu. Aktualno djeluje u Austriji u gradiću Badenu kraj Beča.

    Zbor je osobito velike uspjehe u protekla dva desetljeća postojanja ostvario sudjelovanjem na Varaždinskim baroknim večerima, pa je varaždinska tvrtka Aulos na čelu s voditeljem, tonskim majstorom Vladimirom Gotalom, koji kontinuirano već 49 godina snima festivalske koncerte, u povodu 20. obljetnice djelovanja ovog izuzetno kvalitetnog amaterskog pjevačkog zbora objavila nosač zvuka na kojemu su ulomci iz velebnih djela barokne i klasične glazbe. Kako mi je bilo povjereno pisanje popratnog teksta za najnoviji CD Mješovitog zbora Chorus angelicus, navodim nekoliko pojedinosti koje oslikavaju djelatnost zbora i njegova izuzetno angažiranog dirigenta Anđelka Igreca.



    Naime, od utemeljenja i prvobitne funkcije Katedralnog zbora, koji je pjevao na misnim slavljima i svim svečanim obredima novoosnovane Varaždinske biskupije, Mješoviti  zbor Chorus angelicus pokazivao je želju i ambiciju za uvježbavanjem bogatog repertoara zborskih djela svih stilskih usmjerenja - od renesansne glazbe do djela 21. stoljeća, a osobito se angažirao u praizvođenju skladbi svojeg dirigenta Anđelka Igreca. Zahvaljujući sasvim izuzetnim glazbeničkim sposobnostima voditelja, već od samih početaka krenulo se nadasve marljivo i s posebno naglašenim entuzijazmom članstva u kojemu su okupljeni vrsni pjevači-amateri ali i profesionalni glazbenici koji rade na Glazbenoj školi. Dakle, krenulo se s namjerom da se bude ne samo dobar nego i najbolji, zdušno prionuvši svladavanju zahtjevnog zborskog repertoara. Tako su pjevačice i pjevači, njih tridesetak koji su svakako ponajbolji u gradu, vođeni sigurnom rukom dirigenta Anđelka Igreca u proteklih 20 godina uvježbali i javno nastupili s vokalnim i vokalno-instrumentalnim repertoarom koji daleko nadilazi uobičajene domete amaterskog zbora. Sve te navode najzornije predstavlja upravo spomenuti CD koji je javnosti predstavila dr. sc. Tamara Jurkić Sviben na svečanosti prigodom završetka 49. Varaždinskih baroknih večeri 1. listopada u varaždinskoj Gradskoj vijećnici. Na CD-u su snimke zborskih ulomaka iz oratorijskih djela C. Ph. E. Bacha, A. Vivaldija, G. F. Händela, C. Monteverdija, J. S. Bacha, W. A. Mozarta i J. Haydna.



    Upravo je zbog svega navedenog varaždinski Mješoviti zbor Chorus angelicus moguće usporediti s daleko poznatijim zagrebačkim Goranovcima -  Akademskim zborom Ivan Goran Kovačić, koji djeluje već punih 60 godina.  Varaždinski pjevači-amateri mogu se pohvaliti Nagradom Ivan Lukačić  koja im je dodijeljena na 46. Varaždinskim baroknim večerima 2016. godine za nadasve uspješnu izvedbu Bachove Muke po Ivanu, BWV 245, te Diplomom Milka Trnina Hrvatskog društva glazbenih umjetnika za 2017. godinu koju je Anđelku Igrecu uručila predsjednica HDGU-a Višnja Mažuran na svečanosti u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu 28. listopada 2018. godine. Naime, strukovno je društvo varaždinski zbor nagradilo „za promicanje glazbene umjetnosti djeci, kao onima koje najviše trebamo nastojati privući u koncertne dvorane te za dva monumentalna koncerta izvedena u 2017. godini – Haydnovo Stvaranje svijeta izvedeno 21. svibnja 2017. u Varaždinskoj katedrali te Vespro della Beata Vergine Claudija Monteverdija uz Hrvatski barokni ansambl na 47. Varaždinskim baroknim večerima – dakle za dva koncerta koji su bili posvećeni obilježavanju 20. obljetnice Varaždinske biskupije.“

    Iako su dakle prije nepune dvije godine varaždinski Angelicusi izgubili zaštitničku sigurnost Varaždinske biskupije, okupljeni pjevači ne posustaju, a s njima i dalje radi i vodi ih maestro Anđelko Igrec. Tako nije nestala niti posebna ambicija da se za proslavu 20. obljetnice postojanja zbor javnosti predstavi izvedbom izuzetno glazbeno i umjetnički vrijednog a za izvedbu nadasve zahtjevnog vokalno-instrumentalnog djela. Maestro Anđelko Igrec odabrao je doista opsežno, velebno djelo iz razdoblja njemačkog ranog romantizma - oratorij Elias, op. 70, MWV A 25 Felixa Mendelssohna Bartholdyja. Događaji iz života proroka Ilije, kako ih prenose Prva i Druga knjiga Staroga zavjeta, ispričani su u 42 stavka koji ostvaruju dramatske prizore i odnose među likovima, uključujući soliste i zbor uz pratnju simfonijskog orkestra. Mendelssohn, zaslužan za renesansu Bachove Muke po Mateju 1829. godine u Leipzigu, skladao je djelo čije trajanje od više od dva sata glazbenog događanja na ingeniozan način nastavlja tradiciju velikih baroknih oratorija, a da svojom naglašenom liričnošću i ugođajima osobnoga stila skladatelja koji pripada romantičnoj duhovnosti 19. stoljeća u potpunosti odgovara vremenu nastanka. Doista, od praizvedbe 1846. godine na festivalu u Birminghamu Mendelssohnov Ilija djelo je koje izvedbe doživljava tek onda kada se okupe snage sposobne za iznošenje svih pojedinosti njegove glazbene veličanstvenosti.

    Dirigent Anđelko Igrec okupio je uz svoj zbor s kojim je krenuo u podvig izvođenja velebne partiture doista izvrsne vokalne soliste, a u pomoć mu je došao i odličan Savaria simfonijski orkestar iz mađarskog grada Szombathelyja, koji je već nekoliko godina glazbeni partner varaždinskog zbora prilikom izvođenja velikih vokalno-instrumentalnih djela. Višegodišnja je suradnja i sa članovima zbora Kantorei St. Stephan iz austrijskog Badena, koji su se pridružili zboru kao i članovi Zbora Via varaždinske Župe sv. Vida, koji vodi Luka Šopar. Tako je i izvedba prvo održana 26. listopada u nekadašnjoj sinagogi u Szmobathelyju, a drugu večer 27. listopada u Franjevačkoj crkvi sv. Ivana Krstitelja u Varaždinu. Za ostvarenje tako složene suradnje glazbenika iz Austrije, Mađarske i Hrvatske financijsku su pomoć pružili Grad Varaždin, Varaždinska županija, Ministarstvo kulture RH i nekoliko drugih sponzora, uz logističku realizaciju Koncertnog ureda Varaždin. Nadasve je korisna bila i programska knjižica za koju je prijevod i pripremu hrvatskog teksta (koji je bio projiciran i na platnu uz orkestar) izradila Jelena Kučak Vujnović, a plakat za koncert rješenje je Karle Kelemen.  

    Nakon što je u do posljednjeg mjesta ispunjenoj nedavno obnovljenoj Franjevačkoj crkvi publiku pozdravila predsjednica i članica Mješovitog zbora Chorus angelicus Mihajla Kovačević, nazočnima se obratio varaždinski biskup -  mons. Josip Mrzljak, koji je rekao: „Čestitam ovaj jubilej dvadeset godina. Slaviti jubileje, rekao nam je sv. papa Ivan Pavao II, znači reći “Bogu hvala”. Bogu zahvaliti za proteklo vrijeme, zahvaliti za sve ono što je on po zboru učinio u katedrali i općenito u našoj Varaždinskoj biskupiji, ali i u Crkvi u Hrvatskoj pa i šire. Vidimo da to nije samo u Hrvatskoj, nego u Mađarskoj, Austriji i drugim zemljama, zaista nešto respektabilno. Vrijedno je zahvaliti Bogu za one trenutke, za koje ste uložili truda kako bismo mogli uživati u glazbi i kako bismo glazbom mogli oplemeniti ljude, sve one koji slušaju. Glazba zaista oplemenjuje čovjeka. Zato zahvaljujem za proteklo vrijeme, dakako i maestru Igrecu, koji najviše ulaže svoj entuzijazam i svoje vrijeme, i svima vama na večerašnjem ovom susretu i pjesmi koja će nas oplemeniti. Još jednom čestitke i svako dobro.“



    Cjelokupnu je izvedbu moguće popratiti samo riječima najveće pohvale. Doista svi - solisti
    Margareta Klobučar, sopran, Sonja Runje, alt, Bálint Németh, tenor, Matija Meić, bariton, zborske solistice Silvija Habunek, sopran, Karla Kelemen, alt i s propovjedaonice se glasajući dječački sopran Felix Beilein, član dječjeg zbora Gumpoldskirchner Spatzen, bili su na visokoj razini pokazavši najbolje značajke pjevačkog umijeća. Pa ako se istakne baritona Matiju Meića koji je dionicu proroka Ilije ispjevao dubokim predanjem i vrhunskom glasovnom kvalitetom, to je tek isticanje onog ponajboljeg što je ostvareno. Jer, zvonki i pouzdani sopran Margarete Klobučar, dirljivo sonorni alt Sonje Runje kao i dojmljivi tenoralni timbre Bálinta Németha vrijednosti su pjevačkog umijeća koje su izvedbu uzdizale na zbilja jedinstveno visoku razinu. Sudjelovanje nadasve pažljivog simfonijskog orkestra, čiji su članovi svoje dionice izvodili pomno i koncentrirano, također je pridonijelo glazbenom protoku bez popuštanja napetosti u bilo kojem trenutku dugačkog trajanja djela.

    Ali, kako je to ipak bila izvedba posvećena 20. obljetnici amaterskog zbora koju je Mješoviti zbor Chorus angelicus pripremao s toliko discipline, marljivosti i pregnuća i kojom je na vrhunski način potvrdio svoju ustrajnost, varaždinskim pjevačicama i pjevačima valja uputiti najveće čestitke. Ostvariti izvedbu tako zahtjevne partiture nije mala stvar. Osobno se ne sjećam niti jedne žive izvedbe Mendelssohnova Ilije niti u Zagrebu, pa kada se ona dogodi u suradnji glazbenika iz triju država - Austrije, Mađarske i Hrvatske, a kada je k tome njezin inicijator amaterski zbor iz doduše glazbeno razvijenog ali ipak manjeg grada, onda je moguće govoriti o pravom podvigu. Svim sudionicima na čast!

    Program:
    Felix Mendelssohn: Oratorij Elias, op. 70, MWV A 25

    Mješoviti zbor Chorus angelicus
    Kantorei St. Stephan, Baden, Austria
    Simfonijski orkestar Savaria, Szombathely, Mađarska  

    Zborovođa: Luka Šopar
    Dirigent: Anđelko Igrec
    Sopran: Margareta Klobučar
    Alt: Sonja Runje
    Tenor: Bálint Németh
    Bariton: Matija Meić

    Zborski solisti:
    Sopran: Silvija Habunek
    Alt: Karla Kelemen
    Felix Beilein, član dječjeg zbora Gumpoldskirchner Spatzen

    © Zdenka Weber, KLASIKA.hr, 11. studenog 2019.

Piše:

Zdenka
Weber