Četvrt stoljeća vrhunskog muziciranja, glazbenih suradnji i diskografskih izdanja

Najbolji hrvatski izvođači klasične glazbe - solisti, ansambli, orkestri: 25 godina djelovanja Gudačkog kvarteta Rucner

  • Gudački kvartet Rucner (Dragan Rucner, Snježana Rucner, Ana Paula Knapić Franković, Ivana Penić Defar)

    U 2023. godini Gudački kvartet Rucner obilježava 25. obljetnicu kontinuiranog djelovanja. Tim je povodom diskografska tvrtka Croatia Records objavila  nosač zvuka s djelima koja je ovaj ugledni zagrebački gudački kvartet prvi put predstavio javnosti. Riječ je dakle o praizvedbama skladbi koje je publika imala zadovoljstvo prvi put čuti u okviru tradicionalnoga godišnjeg ciklusa Gudačkog kvarteta Rucner Četiri godišnja doba i to od 2013. do 2021. godine.

    Gudački kvartet Rucner, ciklus <em>Četiri godišnja doba</em>Obilježavanje obljetnice – bilo da je riječ o glazbenicima koji nastupaju solistički ili pak o onima koji djeluju u komornim sastavima, uvijek je lijepo, dobro i korisno ovjekovječiti tonskim zapisima. Time se budućim generacijama ne daje samo mogućnost upoznavanja glazbeničkih vještina i umijeća dotičnih slavljenika nego se budućim slušateljima daje prilika za upoznavanje glazbenog repertoara kojemu su slavljenici posvećivali osobitu pozornost.

    Gudački kvartet Rucner utemeljio je 1998. godine  bračni i glazbenički par Snježana i Dragan Rucner, do tada dugogodišnji članovi Gudačkog kvarteta Klima. Violinisti Jože Haluza i Josip Novosel, članovi prve postave Kvarteta, pomogli su bračnom paru Rucner u ostvarenju ideje da hrvatsku glazbenu kulturu ožive djelovanjem sastava koji će po umjetničkim značajkama biti drukčiji od ostalih i koji će koncertnim programima obogaćivati glazbenu scenu na dotad neuobičajeni način. Da su u tome uspjeli potvrđuje dvadeset pet sadržajno i po broju koncerata nadasve plodnih godina.

    Snježana i Dragan RucnerAktivnost Gudačkog kvarteta Rucner naročito je potencirana od 2003. godine, kada su utemeljili vlastiti ciklus Četiri godišnja doba, dakle u svakoj sezoni izveli po četiri koncerta nazvana Proljeće, Ljeto, Jesen i Zima. Ta se novost u zagrebačkoj koncertnoj ponudi odmah prepoznala kao vrijednost, pa im je za prvi ciklus 2004. godine dodijeljena Diploma Milka Trnina Hrvatskog društva glazbenih umjetnika i godišnja Nagrada Vatroslav Lisinski Hrvatskog društva skladatelja za doprinos hrvatskom glazbenom stvaralaštvu. Broj skladatelja koji su Gudačkom kvartetu Rucner posvećivali djela rastao je iz godine u godinu, kao i broj glazbenika koje je Kvartet na svojim koncertima predstavljao kao goste-soliste. Riječ je o doista velikom broju imena. Jer, Kvartet je uz praizvedbe više od stotinu djela hrvatskih autora izveo i stotine naslova iz međunarodne skladateljske produkcije, uključujući u svoje programe ponajbolja ostvarenja autora različitih generacija. Osobito su dakako trajno važne i plodonosne veze Gudačkog kvarteta Rucner s hrvatskim autorima u njihovoj obostranoj želji promoviranja vrijedne klasične glazbe.

    U povodu 10. obljetnice (2008.) Kvartet je objavio monografiju 10 godišnjih doba – Ljetopis Gudačkog kvarteta Rucner. U tom su izdanju objavljeni podaci o koncertima s imenima gostiju solista i popisom praizvedbi djela hrvatskih skladatelja. Već je nakon deset godina djelovanja Gudački kvartet Rucner impresionirao impozantnim brojkama u odnosu na skladatelje,  praizvedbe i soliste s kojima su koncerti ostvarivani. Doista, sada nakon četvrt stoljeća upornosti i ostvarivanih uspjeha bilo bi vrijeme za novi Ljetopis jer Gudački kvartet Rucner ne posustaje. Pogotovo u tom kontekstu valja naglasiti spremnost ostvarivanja ciklusa u novim prostorima nakon što je prijašnja adresa zagrebačkog komornog muziciranja, Hrvatski glazbeni zavod, zatvoren zbog temeljite rekonstrukcije nakon tragičnog potresa 2020. godine.

    Monografija <em>10 godišnjih doba – Ljetopis Gudačkog kvarteta Rucner</em>, 2008.

    15. obljetnica djelovanja proslavljena u velikom stilu

    Godine 2013., prigodom obilježavanja 15. obljetnice trajanja Gudačkog kvarteta Rucner objavio je Cantus HDS set s tri CD-a sa snimkama Kvarteta u ukupnom trajanju više od tri sata glazbe hrvatskih skladatelja, kao daljnju potvrdu kontinuirane suradnje s hrvatskim skladateljima svih generacija i stilskih usmjerenja. Doista, gotovo da nema hrvatskog autora koji Rucnerima nije posvetio neko djelo i pri tome uvježbavao praizvedbu u obiteljskoj kući Dragana i Snježane Rucner, u živopisnom zagrebačkom Rimu. Taj dio djelatnosti svakako zavrjeđuje posebnu pozornost i ulazi u anale razvoja hrvatske komorne glazbe s kraja 20. i u prvim desetljećima 21. stoljeća. Gudački kvartet Rucner upisan je time velikim slovima u povjesnicu hrvatske suvremene komorne glazbe i ne samo za gudački kvartet nego i za proširene komorne sastave u kojima, uz standardni sastav gudačkog kvarteta,  sudjeluju mnogi drugi instrument, solisti, ansambli, a nerijetko i pjevači. Obogaćenje ukupnog fonda suvremene hrvatske glazbene produkcije izuzetno je velika zasluga Gudačkog kvarteta Rucner.

    Gudački kvartet Rucner, <em>Divno je baviti se glazbom</em>, Cantus, 2013.Uokviru trostrukog albuma Gudačkog kvarteta Rucner objavljene su skladbe Kvintet za klarinet/bas klarinet i gudački kvartet Antuna Tomislava Šabana sa solistom Ratkom Vojtekom, Prvi gudački kvartet Srećka Bradića, Iz knjige zaboravljenih riječi za gudački kvartet Berislava Šipuša, Varijacije na folk temu iz Međimurja za gudački kvartet i trublju Emila Cossetta sa solistom Marinom Zokićem, Pet vinjeta za tubu (bas tubu) i gudački kvartet op. 203 Josipa Magdića s tubistom Krunoslavom Babićem, Susreti na žicama za gitaru i gudački kvartet Nikše Njirića s gitaristom Darkom Petrinjakom, Godišnja doba za bandoneon i gudački kvartet Tomislava Uhlika sa solistom Peterom Soaveom, Jalše za gudački kvartet i tamburaški orkestar Božidara Potočnika uz sudjelovanje Tamburaškog orkestra HRT-a pod ravnanjem Siniše Leopolda, Dietro za sopran i gudački kvartet  Marka Ruždjaka sa sopranisticom Davorkom Horvat, Gravitacije za bas klarinet i gudački kvartet Viktorije Čop s bas klarinetistom Ratkom Vojtekom, Rucner tango za bandoneon i gudački kvartet  Krešimira Hercega s bandeonistom Peterom Soaveom, Mady’s dance za harmoniku i gudački kvartet Krešimira Hercega s harmonikašicom Madlen Mady Soave, Prvi gudački kvartet Živka Ključe, Sutonski spjev za gudački kvartet  Rubena Radice, Makar SlavETNOnija za klarinet i gudački kvartet Marijana Makara s klarinetistom Brunom Philippom i Strinx za gudački kvartet Laure Mjeda Čuperjani.

    25 godina nastupanja s jednakim žarom i marom

    Nastavljajući tradiciju komornog muziciranja njegovanjem klasičnog i suvremenog repertoara, kao i izvođenjem djela suvremenih hrvatskih autora, Gudački kvartet Rucner učinio je niz repertoarnih iskoraka prema glazbi drugih žanrova, o čemu svjedoči njihova nadasve uspješna suradnja s američkim bandoneonistom Peterom Soaveom, kao i izvođenje skladbi koje kao solističke dionice uključuju primjerice harmoniku, tamburu, pa i frulu i ljericu.

    Dragan i Snježana Rucner na koncertu s kćerkom Anom Rucner, priznatom violončelisticom, Koncertna dvorana Lisinski, 2018.

    Posebno poglavlje kojemu u okviru programa kojima Gudački kvartet Rucner obogaćuje glazbeni život Zagreba i Hrvatske davanje je prigoda za nastup mladim nadarenim glazbenicima i suradnja s glazbenim školama, a empatija prema potrebnima, praćenje društvenih situacija u kojima se javlja potreba za pomoći, trajno rezultira organiziranjem humanitarnih koncerata. Naime od samog osnutka Kvarteta jedna od stalnih aktivnosti je humanitarni program Mala kap u slapu...

    Iako je nažalost globalna dramatična situacija izazvana zarazom Covida na gotovo godinu dana onemogućila javne nastupe i osujetila putovanja svima, pa tako i Gudačkom kvartetu Rucner, postoji nada da će se u budućnosti sve vratiti na staro. Jer, osim ciklusom Četiri godišnja doba u Zagrebu, Kvartet gostuje diljem Hrvatske, a gostovao je i u mnogim drugim državama (Italija, Francuska, Poljska, Austrija, Švicarska, Australija, Španjolska, Grčka, Njemačka, Litva, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Srbija, Egipat, Izrael, Kina).

    Za svečarski CD u povodu 25. obljetnice djelovanja odabrale su članice i član Gudačkog kvarteta Rucner iz svojeg bogatog repertoara osobito reprezentativan program. Dakako, nužno je u pogledu muškog člana upotrijebiti jedninu jer je Dragan Rucner sa svojom sonornom violom trajno u društvu s odličnim i vrhunskim gudačicama – sa svojom bračnom družicom Snježanom za violončelom, ali i s vrsnim violinisticama Ivanom Penić Defar i Anom Paulom Knapić Frankopić, a u jednom kraćem razdoblju i sa Sidonijom Lebar i Ivom Kralj. Svakako valja barem spomenuti sudjelovanje na koncertima kćerke i sina bračnog para Rucner, Ana i Marija, vrsne violončelistice i violista, koji su očito preuzeli instrumente prema roditeljskim uzorima. Eto, kćer od mame, sin od tate.

    Gudački kvartet Rucner, <em>Prvih 25 godina</em>, Croatia Records, 2023.Na nosaču zvuka objavljenom u povodu 25. obljetnice djelovanja okupljene su skladbe Igra skakavaca za frulu i gudački kvartet Borislava Dugića sa solistom Nebojšom Burićem, SlavETNOnija za gudački kvartet i Pazinski purani za gudački kvartet Marijana Makara, Muirska priča za gudački kvartet Bože Potočnika, Međimurska suita za klarinet i gudački kvartet Krešimira Hercega u aranžmanu Silvija Glojnrića i s solistom Brunom Philippom, Odsjaji za klasičnu harmoniku za gudački kvartet Đeni Dekleva Radaković s harmonikašicom Martinom Jembrišak, Petar & Pans za bandoneon i gudački kvartet Tomislava Uhlika sa solistom Peterom Soaveom i Uhlikova skladba Sorkočević Linđo u kojoj uz Gudački kvartet Rucner sudjeluje violončelistica Ana Rucner i solist na ljerici Marko First te Četiri godišnja doba za tamburu i gudački kvartet Davora Bobića s Marijem Zbiljskim na bisernici.

    Osim Borislava Dugića (Đurđevo, Srbija, 1949.), čija virtuozna i vrckava skladba Igra skakavaca uz gudački kvartet uključuje i frulu, svi su skladatelji na popisu bliski suradnici Gudačkog kvarteta Rucner, njihovi prijatelji i moguće je reći – fanovi. Pa ako se upotrijebi i oznaka „kućni skladatelji“, to nije daleko od istine, jer se doista u domu obitelji Rucner na zagrebačkoj adresi Rim, događaju mnogi plodonosni susreti, ostvaruju zanimljivi rezultati razmjene ideja i trajno živi suradnja autora glazbe i njihovih predanih interpreta.

    Marijan Makar (Zagreb, 1933.), Božo Potočnik (Zagreb, 1932.) i Krešimir Herceg (Samobor, 1935–2020) pripadaju sada već najstarijoj generaciji hrvatskih skladatelja zaslužnih za ostvarivanje bogatog repertoara djela koja izviru iz vrela hrvatskog folklornog idioma.  Pogotovo su njih trojica u stalnoj vezi s Gudačkim kvartetom Rucner budući da ih je Kvartet trajno pozivao ali i inspirirao za pisanje novih skladbi. Tom usmjerenju skladatelja koji rado posežu za narodnim glazbenim elementima svojega kraja pripada i Istranka Đeni Dekleva Radaković (Pazin, 1949.), a u odabir su uključeni i nešto mlađi skladatelji Tomislav Uhlik (Zagreb, 1956.) i Davor Bobić (Varaždin, 1968.) kao predstavnici glazbenog stvaralaštva koje ustraje u komunikativnosti, ugodi zvučanja i ljepoti glazbenih poruka koje mogu prenositi različiti izvori pridruženi kvartetu gudača, primjerice bandoneon, ljerica i tambura.

    Gudački kvartet Rucner (Dragan Rucner, Snježana Rucner, Ana Paula Knapić Franković, Ivana Penić Defar)

    Bogata diskografija Gudačkog kvarteta Rucner

    Gudački kvartet Rucner objavljuje nosače zvuka od 1999. godine, kada je nakladnik Jazzette objavio CD nazvan Tanko mood. Nakladnik Cantus objavio je 2003. godine CD Five Tango sensations koji je bio nominiran za nagradu Porin u kategoriji Najbolji album klasične glazbe. Iste je 2003. Cantus objavio CD Darko Petrinjak i Kvartet Rucner, a 2004. slijedilo je Cantusovo izdanje CD-a Četiri godišnja doba, koji je također bio nominiran za nagradu Porin u istoj kategoriji. Nakladnik Croatia Records objavio je 2006. album Kad je kraj početak, pa je i ovog puta slijedila nominacija za nagradu Porin u kategoriji Najbolji album klasične glazbe. Nakladnik Rocco & Partner objavio je 2007. CD Undertango, a nakladnik Acquarius Records 2011. CD Ars Diaboli, ponovno nominiran za nagradu Porin u istoj kategoriji. Za objavljivanje trostrukog albuma u povodu 15. obljetnice djelovanja Gudačkog kvarteta Rucner odlučio e nakladnik Cantus 2013. a album nosi naslov Divno je baviti se glazbom. Glazba Krešimira Hercega nalazi se na CD-u Suita Divina koju je objavio nakladnik Croatia Records 2014., a CD Glazbena etno kutijica s Brunom Philippom objavljen 2015. kod Aquarius Recordsa donio je nominaciju za Najbolji album klasične glazbe. Ponovno nominacija, ali nažalost niti ovaj put realizirana nagradom pratila je CD Rucneri sviraju Uhlika koji je 2018. objavio nakladnik Cantus. Ukupno deset nosača zvuka koje su objavile najuglednije izdavačke diskografske tvrtke u Hrvatskoj i čak šest nominacija za najbolji album klasične glazbe dokazuju trajnu nazočnost Gudačkog kvarteta Rucner i na području diskografije.

    Koncert Gudačkog kvarteta Rucner, <em>Zima</em> - Ciklus <em>Četiri godišnja doba</em>, 16. travnja 2023. u studiju Zvonimir Bajsić na HRT-u

    2008. godine objavljena monografija u povodu 10. obljetnice djelovanja pod nazivom 10 GODIŠNJIH DOBA – Ljetopis Gudačkog kvarteta Rucner tek je jedno izdanje koje je okupilo tadašnje podatke o radu jedinstvenog gudačkog kvarteta koji je nakon zatvaranja Hrvatskog glazbenog zavoda nastavio nastupati u Maloj dvorani Lisinski i potom u HRT studiju Bajsić. Upravo su koncerti u Studiju Bajsić činjenicom izravnog prijenosa na Hrvatskom radiju omogućili daljnju i još širu afirmaciju Gudačkog kvarteta Rucner, koji srećom ne posustaje u ostvarivanju trajno novih suradnji sa skladateljima i uvijek novim idejama za pozivanje solista i osmišljavanje koncertnih programa u okvirima svojeg tradicionalnog ciklusa Četiri godišnja doba/Proljeće-Ljeto-Jesen-Zima.

    Zaključno dakle, javnosti je 16. travnja 2023. u studiju Zvonimir Bajsić na HRT-u, uz gostovanje svjetski poznatog virtuoza na bandoneonu i harmonici Petera Soavea, predstavljen novi nosač zvuka Gudačkog kvarteta Rucner, obljetnička kompilacija nazvana Prvih 25 godina, kojom je obilježeno 25 godina discipliniranog rada, stotina uspješnih nastupa, ugodnih glazbeničkih druženja i nadasve humanih glazbenih poruka. Pa neka to i bude samo svojevrsni sažetak i u glazbenom smislu shvaćena korona u ukupnom radu marljivih i angažiranih gudača koji će svakako nastaviti sa svojim ciklusima, gostovanjima i snimanjima. Živjeli!

    (Pročitajte prethodni / sljedeći nastavak)

    © Zdenka Weber, KLASIKA.hr, 22. studenog 2023.

    Tekst je objavljen uz potporu Agencije za elektroničke medije u okviru projekta poticanja novinarske izvrsnosti. Dopušteno je prenošenje sadržaja uz objavu izvora i autora.

Piše:

Zdenka
Weber

eseji